Jacob's Ladder Farm





Make Your Own "Land of Milk & Honey" Ice Cream (Dash)

Ages 6 & up

Milk a goat, then watch us harness scientific, thermodynamic principles to make home-made ice cream from store-bought milk, which you can then duplicate at home (no ice cream-maker needed)! If you have a kitchen at your school that serves hot food, we may be able to comply with regulations that would allow you to taste the ice cream we make!

Length: about 1 hour for a group of 20 people or fewer.

Cost: $5/person; one teacher per group free; adults who have done this program before are free; $350 minimum (you may be able to be piggy-backed before or after another group for a smaller minimum). Or $400/3-4 hours for as many participants as we can accomodate in a quicker version that will require a great deal of active participation from you and your staff. $1/mile travelling fee.

Pay for any two programs listed under ANIMALS and/or MELACHOT and get $2/person off the second program (you do not have to do both programs the same day.)




Prices may change without notice. All fees listed here are samples only. Your exact pricing will be worked out in your personalized contract.
 ©2003-2008, Jacob's Ladder Farm, All rights reserved, Site Design by Diane. Webmaster: Jacob.