Jacob's Ladder Farm





Make Your Own Mozzarella


All ages

Milk a goat or sheep, then learn to make mozzarella cheese from store-bought milk. (Please contact us about whether your situation would allow the children to taste the cheese we make!)

Length: About 45 minutes for 20 or fewer children and adults; varies according to age group

Cost: $5/person; one teacher per group free; adults who have done this program before are free; $350 minimum (you may be able to be piggy-backed before or after another group for a smaller minimum). Or $400/3-4 hours for as many participants as we can accomodate in a quicker version requiring a great deal of active participation from you and your staff. $1/mile travelling fee.




Prices may change without notice. All fees listed here are samples only. Your exact pricing will be worked out in your personalized contract.
 ©2003-2008, Jacob's Ladder Farm, All rights reserved, Site Design by Diane. Webmaster: Jacob.